Vojenské osobnosti starého mocnářství na fotopohlednicích


Každá doba si žádá své hrdiny, ne jinak tomu bylo za 1.světové války. Spolu s polní poštou rakousko-uherského námořnictva se mi dostala do ruky fotopohlednice prošlá touto polní poštou, na obrazové straně které je fotografie uznávaného válečného letce, poručíka řadové lodi (Linienschiffsleutnant) Gottfrieda Freiherr von Banfield. Ten měl za 1.světové války na kontě přes 400 operačních letů a řadu zranění. S koncem války skoncoval s létáním. Usadil se v italském přístavním městě Terst, odkud celá desetiletí vyplouval se svou motorovou jachtou VERUDA na Jadran, aby se zde věnoval námořnímu záchranářství. Za tuto činnost si vysloužil čestnou přezdívku HOMO ADRIATICUS. Zemřel v roce 1986 ve věku požehnaných 96 let!

Tato osobnost rakousko-uherského námořního letectva se zapsala do dějin počátků vojnového letectva spolu se dvěma Čechy. Byl to jednak Linienschiffsleutnant Václav Woseček (poručík řadové lodi), pozdější kapitán první československé námořní lodi LEGIE a dále Linienschiffskapitän Bořivoj Radoň (kapitán řadové lodi), který byl od roku 1917 velitelem c.k. námořního letectva. Tragikomicky byl posledním rakouským císařem Karlem I. dne 1.listopadu 1918 povýšen na kontradmirála.

Žel, na fotopohlednice těchto letců a námořníků v jedné osobě, jsem však zatím nenatrefil. Byly by mi milejší, i když všechna čest Banfieldovi.

Autor: Jaroslav Tomandl | 12. 2. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist