XIII. Úvod do specializací sbírání pohlednic

Datum vydání: 8. 3. 2004


Filokartie je nesmírně bohatá oblast na různé druhy zobrazení a typů pohlednic. Denně jsou jich z tiskáren po celém světě vychrleny tisíce. Nikdo si tedy nemůže dovolit z prostorových, časových a finančních důvodů sbírat úplně všechno, co se na pohlednicích vydalo a vydává. Většina sběratelů začíná,či začala, sbírat všechny druhy pohlednic a teprve postupem času, jak se sbírka rozrůstá a krystalizuje určitý zájem, se specializuje na určitý druh. Někdo sbírá zeměpisné, jiný žánrové, z vyobrazením zvířat či rostlin nebo umělecké pohlednice.

Specializace se však vyvíjí i jinými směry. Sběratelé omezují své sbírky také datumem vydání a formátem. Malý formát znamená většinou pohlednice staršího data, protože velký formát se u nás začal používat až v padesátých letech minulého století. Někteří sbírají jen určitého vydavatele nebo pohlednice tištěné jen určitým způsobem, například jen litografie apod. Některá používaná hlediska se samozřejmě prolínají.

Teprve specializace dává možnost jít sběrateli do větší hloubky, zaměřit se na kuriozity a rarity ve svém oboru. Zde se nikdo bez pomocného aparátu sbírky již neobejde. Aparát se skládá většinou z objektivních informačních pramenů (atlasy, lexikony, mapy a obrazové publikace) a subjektivních - vlastních poznámek (seznamy, výpisky, výstřižky a kartotéky), které mají pro konkrétní budovanou sbírku větší význam.

V dalších dílech příručky si představíme některé druhy sbíraných oborů pohlednic, těch nejzákladnějších, protože vzhledem k příbuznosti postupů při pořádání a ukládání různých specializací je zbytečné opakovat dané postupy a zásady.

Představené oblasti zájmů se pak dělí ještě na další obory:

Zeměpisné - místopisné Historie Společnost Umění Příroda Technika Sport a tělovýchova Kýč a humor Zvláštní druhy pohlednic

Autor: Jan Vávra
jan.ziny@centrum.cz

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz