XV. Ostrovy

Datum vydání: 31. 3. 2004


Velmi specifické je sběratelství pohlednic ostrovů (samozřejmě mořských). Je pozoruhodné, že tomuto zvláštnímu oboru filokartie v našich suchozemských podmínkách a ještě k tomu 40 let za Železnou oponou, se před Sametovou revolucí věnovalo na 30 sběratelů, kteří mezi sebou úzce spolupracovali. Po revoluci se jejich situace poněkud zlepšila, hlavně díky rozšíření cestování.

Každý ze sběratelů vychází většinou ze samostatně zpracovaného seznamu ostrovů, jehož základem bývají soubory map a rejstříky atlasů světa.

Základní třídění ostrovů je do osmi oblastí: Evropa, Asie, Afrika, USA a Kanada, Střední Amerika, Jižní Amerika, Karibik, Austrálie a Oceánie - která má ostrovů nejvíce.

Uspořádání sbírky dále vychází z abecedního pořadí jednotlivých států a jejich ostrovů. Pak řadíme podle dalších kritérií jako: letecké snímky, hotely, pláže, flora a fauna, folklor atd.

Ve sbírce by neměly chybět údaje o velikosti státu, ostrova, počtu obyvatel, hlavním městě, znak a vlajka státu, eventuelně stručná hospodářská charakteristika. Nemělo by se opomenout hlavně na datum objevení ostrova a jméno jeho objevitele.

Pohlednice ostrovů se získávají převážně výměnou korespondencí se zahraničními partnery, cestovními kancelářemi, leteckými a cestovními společnostmi. Pak na burzách a výměnou s domácími kolegy.

Jako pomocnou literaturu zařazují sběratelé do sbírek různé atlasy a mapy, cestopisné knihy, monografie a prospekty - většinou cestovních kanceláří a hotelů.



Autor: Jan Vávra
jan.ziny@centrum.cz

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz