Z komára velbloud aneb příběh jedné pohlednice

Inu, začalo to před 12 lety, kdy jsem se pustila do sbírání pohlednic se psy ... Nene, to by byl zbytečně dlouhý úvod vyprávět vám o celé té době. Prostě a jednoduše, pro letošní rok byl vydán pohlednicový kalendář se psy, v kterém byl mimo jiné i pohled údajného francouzského buldočka, jak tvrdil popisek na zadní straně. Miluju francouzské buldočky. Ale tohle se mi zrovna jako frantík nepozdávalo. Vypadalo to spíš jako bostonek. Nezainteresovaný by řekl - malicherný problém.

Pro laiky a nekynology ještě objasním, že francouzský buldoček je takový ten zdrclý chrochtající divný psík s netopýříma ušima, co vypadá jako nepovedené prasátko. Bostonek alias bostonský teriér je plemeno z frantíků vyšlechtěné, které má však vyšší nožičky a ne tak těžkoatletické tělíčko. Jak říkám - pro nezainteresovaného jde o malichernost. Ovšem mně vyvstal problém roven přímo Nerudovské otázky - KAM S NÍM???

Jak já si přála rozlousknout tuto záhadu, aby se mi ulevilo a já tak mohla spokojeně pohlídek zařadit k příslušnému SPRÁVNÉMU plemeni! Inu, začala jsem konat ... Povídám si: "Tak když to je podle mě boston, tak snad mi nějaký chovatel bostonků řekne, jestli to on opravdu je nebo ne!" A napsala jsem do dvou chovatelských stanic a pohled poslala v příloze.

Pak mi to ale nedalo a říkám si: "No, tak ale mohla bych ještě napsat buldočkářům, co si o tom myslí oni. Vzadu píšou, že je to buldoček, tak snad si svého buldočka poznají, ne?" A napsala jsem na fórum buldočkářů, kteří si kolektivně říkají FRBUL.

Jenže pak to ve mně začalo hlodat: "Tak když jsem pohled poslala na posouzení sedmi stovkám buldočkářů, tak to bych měla oslovit i bostonkáře, ať k tomu taky řeknou své." A poslala jsem pohled na fórum bostonkářů.

No a úplně nakonec mě napadlo, že by mi vlastně mohly poradit i ostatní psí sběratelky, kam si inkriminovaný pohled zařadily do sbírky ony. Tak jsem ještě napsala na jejich společný mejl.

Oslovení chovatelé bostonů mi odpověděli oba. Mezi buldočkáři daná problematika vyvolala ohromnou vlnu zájmu. Nejdříve jsem jim pohled posílala na prohlédnutí mejlem, poté správce webu vyhlásil veřejné hlasování a milý pohled dostal na daných stránkách vlastní sekci. Během dvoutýdenního hlasování zde zanechalo svůj hlas celých 99 buldočkářů! Svůj názor vyjádřilo také pár bostonkářů z fóra a pár sběratelek z mejlu.

Jak tedy zástupci jednotlivých skupin hlasovali? Prosím, prohlédněte si níže uvedenou tabulku:

Oslovená skupinaPočet hlasujících
dané skupiny
Hlasy pro
francouzského buldočka
Hlasy pro
bostonského teriéra
Buldočkáři1083969
Bostonkáři624
Sběratelky615
Dohromady hlasů1204278

Zdálo by se, že bylo rozhodnuto celkem jasným poměrem hlasů 1:2 ve prospěch bostonka. Ovšem jak si mám být jistá, co je ten pes na onom pohledu vlastně zač, když mi dvě dlouholeté chovatelky zmíněných dvou plemen napsaly:

Nejmenovaná chovatelka frantíků (cituji): "Vzhledem k tomu, že se pejskařinou a zejména placatými čumáčky zabývám již 40 let, prosím o zaslání onoho rébusu a uvidíme, co z toho bude. ... To je buldoček jak vyšitý. Bostonci mají špičatější ouška a jsou drobnější a mají hlavičku jemnější než buldoček."

Nejmenovaná chovatelka bostonků (cituji): "To je jasnej boston, chovám je 14 let skoro první bostony v Čechách. Anketa je zajímavá, že buldočkáři nepoznají bostona od buldočka, to mě překvapuje."

Že se neshodnou chovatelé dvou plemen, budiž. Ale že jasno v téhle věci nemusí být dokonce ani v rámci jedné chovatelské rodiny, to už mě opravdu překvapilo (cituji): "Podle mého názoru je to ROZHODNĚ bostonský teriér!!! ... Ale popisek u Vaší pohlednice je nesprávný. Jedná se o nepříliš hezkou hlavu bostonského teriéra. ... Dobrý večer, tak se ještě jednou ozývám. Ukazovala jsem Vaši pohlednici manželovi a ten v obrázku zase vidí buldočka, tak to jsem Vám asi moc nepomohla." No, a pak se v tom, chudáku sběrateli, vyznej!

A jak to tedy celé dopadlo? Zatím pohled čeká, až mine příslušný měsíc tohoto roku a on bude moci být konečně utrhnut. Ale pak dám na pocit můj vlastní i na hlasy většiny a zařadím ho k bostonkům.

A víte, co je na celé té věci nejhorší? Že jsem sice vyřešila, o jaké plemeno se (údajně) jedná, ale vlastně mě výsledek celého toho složitého pátrání a vyjednávání vůbec nepotěšil, protože jsem tak přišla o jednu pohlednici mého milovaného plemene!

A já sama dodnes nemůžu uvěřit, že jsem kvůli jednomu pohledu vyburcovala k činu rovných 120 lidí! Takovou cenu má pro sběratele zjištění pravdy!

Zdravím ostatní zuřivé sběratele
Jitka Mikešová

PS: Tímto děkuji všem zúčastněným hlasujícím, kteří se nebáli mi v emailech pod svým jménem vyjádřit svůj názor, i těm, kteří se zúčastnili anonymního hlasování na stránkách FRBULu. Rozhodně jsem se výše uvedenými citacemi nechtěla dotknout citovaných chovatelek (jestliže se v textu poznaly), ba právě jim patří můj největší dík. Ukázaly mi totiž, že mé pochyby ohledně popisku nebyly liché...Autor: Jitka Mikešová | 28. 8. 2009

Komentáře

To znám

nevím

Moc milý příběh,

Fotografka

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist