Zbyněk Otáhal - vydavatel leteckých pohlednic

Vydavatelství Zbyňka Otáhala je ojedinělé tím, že se zaměřuje výhradně na vydávání pohlednic s letadly a podstatná část produkce směřuje ke sběratelům a prodejcům do zahraničí.

Jak jste se vůbec dostal k pohlednicím?

Začal jsem samozřejmě sbíráním. Pohlednice letadel sbírám s přestávkami od svých sedmi let. Dostal mě k tomu táta, který pracoval u ČSA. Intenzivně pak sbírám od 19 let. Na začátku jsem je nakupoval na burzách u nás a v NDR, ale především jsem psal leteckým společnostem. A pak také fungovala i výměnná korespondence se zahraničními sběrateli.

Víte kolik je sběratelů pohlednic letadel u nás a ve světě?

V ČR je asi sto více či méně aktivních sběratelů, o počtu zahraničních nemám představu, ale je to poměrně oblíbený koníček. Zajímavé ale je, že v některých zemích je sběratelů hodně (USA, Německo, Velká Británie, Francie, Polsko, Nizozemsko, Belgie, Švýcarsko, Brazílie, Portugalsko, Austrálie, ...) a v některých zemích zase téměř vůbec nejsou (Maďarsko, Rusko, Rakousko, Švédsko, Japonsko, Španělsko, Dánsko).


Kdy a proč jste pohlednice začal vydávat sám?

Pohlednice letadel pod značkou O.K.C. jsem začal vydávat v roce 1990. Hlavní důvody byly dva; snažím se vyplnit mezery letadly, které na pohlednicích doposud nevyšly, druhým důvodem byla snaha o samofinancování finančně náročného koníčka.

Co vlastně znamená značka O.K.C.?

O.K.C. znamená OK Cards. OK zde má dvojí význam, ve smyslu v pořádku a ve smyslu leteckého kódu České republiky.

Podle čeho vybíráte letadla?

Subjekty vybírám především podle toho, zda to či ono letadlo v určitých barvách bylo vydáno na pohlednici či nikoli.

Vzpomenete si co bylo na Vaší první vydané pohlednici?

Jistě, byl to Boeing 727-200 Aviogenex s modrým pruhem.

Jako předlohu používáte svoje fotografie?

Ne, sám nefotím (neumím to a nemám možnosti ani čas). Mám ale okruh fotografů, kteří mi pravidelně nabízejí diapozitivy, ze kterých vybírám vhodné subjekty pro vydání. Nejlepší kvalitu pohlednice zaručí jen kvalitní diapozitiv. Výjimečně dělám i z fotek a ze snímků z digitálních fotoaparátů.


Všiml jsem si, že první Vaše pohlednice měly menší rozměr ...

Původně menší rozměr (americký) jsem na počátku zvolil zejména kvůli nižší hmotnosti - poštovné do zahraničí bylo a je drahé. Trh a poptávka však určily po několika letech změnu na evropský rozměr.

Kolik pohlednic a v jakém nákladu jste dosud vydal?

V edici O.K.C. vyšlo doposud 798 pohlednic, v edici Dexempo (historické) zatím 100 pohlednic. Náklad je kolem tisíce kusů.

Daří se Vám prodat celý náklad?

Průměrně se mi daří "udat" 50 až 70 % nákladu během prvního půlroku po vydání.

Nabízíte pouze pohlednice?

Doplňkově nabízím i knihy o dopravních letadlech určené pro úzkou, specializovanou klientelu.
A ještě k pohlednicím - kromě pohlednic z vlastního vydavetelství OKC/Dexempo nabízím i pohlednice dalších našich a zahraničních vydavatelství.

Je možné na internetu najít nabídku Vašich pohlednic?

Kompletní seznam včetně náhledů pohlednic je na adrese http://okc.dmm.cz.

Je u nás nějaký klub sdružující sběratele se zájmem o letectví?

Osobně jsem členem Aviation Fan Clubu a klubu CAPC. Ten je každý rok koncem září pořadatelem setkání sběratelů na letišti Ruzyně. Pravidelně ho navštěvují i sběratelé ze zahraničí (Německo, Anglie, Itálie, atd.). Kromě pohlednic je zde možné sehnat i jiné sběratelské předměty - odznaky, hygienické sáčky, safety cards (evakuační instrukce pro cestující), různou literaturu atd.

Děkuji za rozhovor a těším se na další Vaše pohlednice.Autor: Petr Zaoral | 9. 4. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist