Znojemská radniční věž

Znojmo má hned několik dominant, ale tou nejvýraznější, která je díky své výšce bezmála 80 metrů dobře viditelná pro návštěvníky přijíždějící do města ze všech třech hlavních směrů – od Vídně, Brna i Jihlavy – je bezesproru pozdně gotická radniční věž. Ta se nachází na Obrokově ulici, spojující Horní a Masarykovo náměstí.

Znojemská radniční věž
Pohled na radniční věž z horní části Obrokovi ulice od Horního náměstí. Pohlednice z přelomu 60. a 70. let 20 století.

Na stejném místě byla postavena radnice i s věží už roku 1260, ale celá stavba v roce 1244 vyhořela a věž se zřítila. Při stavbě nové radnice byla věž řešena již samostatně. Samotná stavba věže byla zadána Mistru Mikuláši ze Sedlešovic a proběhla v letech 1445 až 1448 a dodnes je většina nosných trámů střešní konstrukce původních. Subtilně působící hranolová věž je zastřešena neobyčejně složitou a dynamickou konstrukcí se dvěma úrovněmi ochozů, ozdobenou osmi menšími věžičkami a vysokým středovým jehlanem. Střechu věže tak můžeme jistě označit za jednu z nejmistrnějších ukázek pozdně gotické architektury a tesařství na území republiky.

Radniční věž měla v minulosti také praktický význam. Býval na ní strážný, který měl za úkol ve dne i v noci sledovat město i okolí. Tato strážní služba měla v minulosti jistě velký význam, neboť město Znojmo bylo se svým hradem zapojeno do soustavy strážních hradů na jižní hranici českého státu. V pozdějších dobách se hlídky omezovaly pouze na hlášení požárů. Původně věž ochoz vůbec neměla (ten byl zřízen až při velké opravě věže v letech 1592 -1594) a strážný pozoroval okolí z malé místnosti, která uprostřed věže zůstala a dnes je obklopena uzavřeným ochozem. V 19. století byl na věž zaveden i telefon. Strážní služba na věži byla vykonávána až do roku 1924.

Znojemská radniční věž
Pohlednice zachycující radniční věž z Masarykova, dříve Dolního, náměstí s otevřeným ochozem. Začátek 20. století.

Koncem 2. světové války byl na věži při náletu 20.4.1945 poškozena část ochozu a to na jižní straně. Jedna z leteckých bomb prorazila zábradlí na ochozu, odrazila se ode zdi a sklouzla se dolů po omítce. Poničila tak blok domů stojících z jižní strany pod ní (kromě objektu staré radnice), ale sama věž neutrpěla žádné újmy. Jiný ostud postihl blok budov uzavřené Masarykovým náměstím, Obrokovou a Zelenářskou ulicí, který během náletu doznal značných škod a následně musel být odstraněn.

Znojemská radniční věž
Stržené budovy pod jižní stranou radniční věžě. Radniční věž ještě s otevřeným ochozem.

Znojemská radniční věž
Radniční věž s již uzavřeným ochozem. Pozdější parková úprava místa po stržení budov. V 70. letech na místě vystavěn Obchodní dům Dyje.

Dnes je radniční věž přístupná veřejnosti a té se po zdolání schodů naskytne krásný pohled na široké okolí města a za příznivého počasí mohou pozorovat Českomoravskou vrchovinu na severozápadě a na jihovýchodě Pálavské vrchy. Při zvlášť příznivé viditelnosti je možné pozorovat i vzdálené vrcholky rakouských Alp.

Autor: Jan Regula | 28. 12. 2012

Komentáře

Oprava věže v r.1993

OVS

Dyje

ichnsdibc

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist