Znojemská radniční věž

Datum vydání: 28. 12. 2012


Znojmo má hned několik dominant, ale tou nejvýraznější, která je díky své výšce bezmála 80 metrů dobře viditelná pro návštěvníky přijíždějící do města ze všech třech hlavních směrů – od Vídně, Brna i Jihlavy – je bezesproru pozdně gotická radniční věž. Ta se nachází na Obrokově ulici, spojující Horní a Masarykovo náměstí.


Pohled na radniční věž z horní části Obrokovi ulice od Horního náměstí. Pohlednice z přelomu 60. a 70. let 20 století.

Na stejném místě byla postavena radnice i s věží už roku 1260, ale celá stavba v roce 1244 vyhořela a věž se zřítila. Při stavbě nové radnice byla věž řešena již samostatně. Samotná stavba věže byla zadána Mistru Mikuláši ze Sedlešovic a proběhla v letech 1445 až 1448 a dodnes je většina nosných trámů střešní konstrukce původních. Subtilně působící hranolová věž je zastřešena neobyčejně složitou a dynamickou konstrukcí se dvěma úrovněmi ochozů, ozdobenou osmi menšími věžičkami a vysokým středovým jehlanem. Střechu věže tak můžeme jistě označit za jednu z nejmistrnějších ukázek pozdně gotické architektury a tesařství na území republiky.

Radniční věž měla v minulosti také praktický význam. Býval na ní strážný, který měl za úkol ve dne i v noci sledovat město i okolí. Tato strážní služba měla v minulosti jistě velký význam, neboť město Znojmo bylo se svým hradem zapojeno do soustavy strážních hradů na jižní hranici českého státu. V pozdějších dobách se hlídky omezovaly pouze na hlášení požárů. Původně věž ochoz vůbec neměla (ten byl zřízen až při velké opravě věže v letech 1592 -1594) a strážný pozoroval okolí z malé místnosti, která uprostřed věže zůstala a dnes je obklopena uzavřeným ochozem. V 19. století byl na věž zaveden i telefon. Strážní služba na věži byla vykonávána až do roku 1924.


Pohlednice zachycující radniční věž z Masarykova, dříve Dolního, náměstí s otevřeným ochozem. Začátek 20. století.

Koncem 2. světové války byl na věži při náletu 20.4.1945 poškozena část ochozu a to na jižní straně. Jedna z leteckých bomb prorazila zábradlí na ochozu, odrazila se ode zdi a sklouzla se dolů po omítce. Poničila tak blok domů stojících z jižní strany pod ní (kromě objektu staré radnice), ale sama věž neutrpěla žádné újmy. Jiný ostud postihl blok budov uzavřené Masarykovým náměstím, Obrokovou a Zelenářskou ulicí, který během náletu doznal značných škod a následně musel být odstraněn.


Stržené budovy pod jižní stranou radniční věžě. Radniční věž ještě s otevřeným ochozem.


Radniční věž s již uzavřeným ochozem. Pozdější parková úprava místa po stržení budov. V 70. letech na místě vystavěn Obchodní dům Dyje.

Dnes je radniční věž přístupná veřejnosti a té se po zdolání schodů naskytne krásný pohled na široké okolí města a za příznivého počasí mohou pozorovat Českomoravskou vrchovinu na severozápadě a na jihovýchodě Pálavské vrchy. Při zvlášť příznivé viditelnosti je možné pozorovat i vzdálené vrcholky rakouských Alp.

Autor: Jan Regula

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz