Zodpovědná zodpovědna

Občas se nahromadí několik mailů, na které je třeba odpovědět. Chci pouze upozornit, že nejsem ten nejzkušenější a nejznalejší. Jsem stejný amatér sběratel, jako valná většina vás. Vyzívám proto tímto všechny, kdo mohou moje odpovědi opravit či doplnit aby tak neprodleně učinili pod tímto článkem. Děkuji za celou redakci.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli existuje ucelený seznam pohlednic (např. Seidel), dle kterého se dají sbírat pohlednice. Jsem začínající sběratel a touto cestou bych Vás chtěl poprosil o radu.

Bohužel nevím o žádném seznamu, a starších pohlednic už vůbec ne. Jediné co má naše redakce k dispozici s laskavým zapůjčením předsedy Orbis Pictus Brno Pavla Šafaříka je katalog vydavatelství Pressfoto Praha a Bratislava. Ten vycházel jako příloha časopisu Filokartie.

Dobrý den, mám doma několik desítek starých pohlednic po rodičích. Náhodou jsem narazil na vaše stránky, když jsem o nich hledal nějaké informace. Myslíte že budou mít v budoucnu nějak zvlášť větší cenu?

To je dost nejasná otázka. Myslíte, až budeme platit eurem? Nebo jako nechat si pohlednice jako finanční investici? To vám asi neporadím. Jsou sice podnikatelé, kteří své peníze ukládají do hodnotných uměleckých sbírek, ale budete asi prvním, kdo by své portfolio stavěl na pohlednicích. Samozřejmě nějakou tu vzestupnou hodnotu mít budou. Nebude to ale mnoho, protože pokud nemáte přímo litografie z konce 19. století, panuje podle mého soudu na trhu s pohlednicemi převis.

Zdravím, slyšela jsem, že ukládat pohlednice do foliových fotokapes je nevhodné. Viděla jsem ale v nabídce jednoho magazínu album přímo na pohlednice s plastovými kapsami? Jak se v tom mám vyznat? Děkuji.

Já taky slyšel o nevhodnosti foliových zásobnících, ale snad jen ty staršího data výroby. Dnes by měly mít jiné chemické složení a déletrvající pobyt v takové kapse by snad neměl pohlednicím uškodit. Já je ukládám také tak a jsem s tím velmi spokojen. Je to praktické a pohlednice nemají žádné otlaky od růžků apod.

Obracím se tímto na nějakého odborníka z řad čtenářů, zda by nevěděl víc. Třeba jaké označení by měli foliové fotokapsy mít, aby neznehodnotily uložené pohlednice?Autor: Jan Vávra | 3. 4. 2006

Komentáře

Ke třetí otázce

Databáze

Staré pohlednice

staré pohlednice

ukládání pohlednic

nápad

M.Aleš

M. Aleš

Aleš

spoluprace

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist