Zvláštní druhy pohlednic II. - Formáty a tvary

Datum vydání: 21. 2. 2005


Vedle klasického obdélníku, používaného ve dvou formátech - 90 x 140 mm (dříve po celém světě, dnes hlavně v USA a Velké Británii) a 105 x 150 mm ( u nás a ve většině evropských zemí) se používají i jiné formáty a tvary pohlednic.

Častým je prodloužený formát klasické pohlednice 105 x 222 mm, velmi oblíbený zvláště za socialismu v rekreačních střediscích a zoologických zahradách.

Za Rakouska - Uherska se vydávaly minipohlednice formátu 64 x 43 mm.

Pravým opakem jsou různé maxipohlednice. Zaznamenáváme formáty např. 210 x 148, 220 x 139, 278 x 86 mm ale i 325 x 230 mm.

Po začátku minulého století byly určitou donu v oblibě skládané pohlednice. Nejčastěji byly složeny ze dvou až čtyř pohlednicových formátů. Například třídílná pohlednice Vimperku na Šumavě po rozložení má 88 x 418 mm (vydal Ludwig Kotschwara, Wintenberg). V Hradci Králové vyšla série 12 pohlednic města vcelku (každá ale s adresní stranou a se svým obrázkem, takže se vlastně nejednalo o jedinou pohlednici jako ve Vimperku), po rozložení měřila 88 x 1680 mm. Pohlednice však byla skutečně jako celek odeslána 5.10. 1899.

V dobách zlatého věku se objevovaly pohlednice ve tvarech lázeňských pohárů, čtyřlístků, vajíček atd. Dnes patří tyto kuriozity mezi nejvyhledávanější.

V oblibě byly i plastické pohlednice vyráběné vytlačením obrazové strany a slepené pak s adresní stranou. Určité části obrázku tak vystupují nad plochu o několik desetin milimetru. Výrobní postup byl patentován v Rakousku, Německu, Itálii a Švýcarsku, jak informuje každý reliéfní lístek - tak se totiž tyto pohlednice nazývají.

Za socialistického režimu plného přísných norem nebylo obvyklé, aby pohlednice měly různé formáty, ale i tehdy se objevovaly výjimky. V 60. letech vydalo nakladatelství Pressfoto sérii pohlednic Květomluva o formátu 71 x 148 mm. Orbis ve stejnou dobu vydal mnoho pohlednic, v jejichž spodní části byly zalisovány tři diapozitivy - nápad fotografa Ericha Einhorna. Dále pak Orbis vydal letecké pohlednice nafocené E. Vasiliakem. Některé mají formát 54 x 149 mm. V 70. letech se rozšířily kulaté pohlednice (většinou o průměru 152 mm), ale poštovní správy je brzy odmítla přijímat, musely se proto posílat v obálce a ofrankované jako obyčejný dopis (tzn. dráže než pohled) a to přivodilo jejich rychlý konec. V těchto letech Orbis využil starý nápad a vydal velikonoční pohlednice ve tvaru vajíčka.

V dnešní době, kdy padly veškeré stavidla norem a příkazů či zákazů totalitního zřízení se vydavatelé a nakladatelé předhánějí o co největší originální tvar pohlednic aby upoutaly kupující. Vede k tomu samozřejmě i neustále se prohlubující nezájem o psanou korespondenci zasílanou poštou a tak mají tyto pohlednice upoutat a přivábit a mnohé z nich se kupují právě pro ten originální způsob zpracování a málokdy bude skutečně použit v poštovním styku.

Vedle klasických formátů se objevují všechny již výše zmíněné a mnoho a mnoho dalších. Pohlednice jsou skládací a rozkládací, mini i maxi, do trojúhelníku i kulaté, reliéfní a s 3D efektem, oříznuté podle tématu na fotografii ať se jedná o medvěda, nebo hlavičky tří malých sourozenců.



Autor: Jan Vávra
jan.ziny@centrum.cz

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz