Co zobrazují pohlednice?

Pohlednice nás provedla celým minulým 20. stoletím. Kolik jich bylo po celém světě vydáno, lze jen těžko odhadnout. Šlo zřejmě o miliony tun potištěného papíru. Miliony a miliony obrázků všeho druhu.

Na pohlednici, na její lícní - obrázkovou stranu, se dostala snad všechna témata, kterými se kdy člověk zabýval a která potkal.

Pohlednice je jako atlas světa, kronika lidstva, zásobárna vědomostí. Je to nejobsáhlejší a nikdy nekončící encyklopedie vědomostí. Záleží jen na nastaveném úhlu pohledu.

Na té úplně první pohlednici byl kanonýr u kanónu - tudíž válka. Pohlednice přinesly obrázky důstojníků i prostých vojínů. Vítězících vojsk i ustupujících armád. Rozesmáté tváře vojáků, kteří jsou vítáni davy lidí i hrůzu a zkázu co zanechává za sebou válečná mašinérie.

Nejčastěji se na pohlednice dávají obrázky měst. Troufám se říci, že všechna města na Zemi jsou i na pohlednicích a to i ta, po kterých zbyla v průběhu jdoucích staletí jen díra a v ní archeologické nálezy.

A propó. Nálezy. Ty jsou na pohlednicích také. Slavné vykopané nalezené pozůstalosti, ať už organického (fosílie, kosti, lebky atd.) či anorganického původu (nástroje, výrobky apod.). Nejvíce kostí po hromadě jsem viděl na pohlednici z Kostnice v Kutné Hoře.

Také krajinářské pohlednice jsou velmi četné. Tak jak města, jsou na pohlednicích i všechna (skoro všechna) pohoří a kopce a údolí a skály a ... A jejich opravdu mnoho.

Když jsme u té přírody, nesmíme zapomenout na flóru a faunu. Rostlinstvo a "zvěřenstvo" jak by řekl bájný vtipálek Pepíček. Na pohlednicích lze nalézt ty největší rostliny až po ty nejmenší, Od sekvojí po mechy a lišejníky. Největší živočichy po nejmenší. Plejtváka obrovského po mola šatního. Toho jsem tedy na pohlednici neviděl, ale docela určitě tam bude v nějakém kabátě či svetru schovaný.

Pokud zvedneme oči do výše, spatříme oblohu, oblaka, slunce, měsíc, hvězdy. To vše je na pohlednicích také. I planety.

A lidé. Samozřejmě. Mi lidé jsme se zvěčnili snad ve všech podobách a polohách. Ve stoje i v leže, v rouše Evy a Adama po kosmický skafandr. Pohledy člověka zachycují snad ve všech povolání co jen vykonával a vykonává. Pohledy zachycují veškeré jeho činnosti. Orbu na polích s koňem nebo traktorem, oceláře u pece i kuchaře u sporáku.

Pohlednice dokumentují i lidské výrobky a výtvory. Repliky starých mistrovských výtvarných děl po nejmodernější letadla a obrovské zaoceánské parníky. Ručně psané knihy po největší a nejvyšší mrakodrapy.

Možná by bylo kratší říci, co všechno se na pohlednici nedostalo, ale to by snad byl jen prázdný arch papíru.Autor: Jan Vávra | 13. 4. 2004

Komentáře

Dovolím si oponovat

fakt

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist