Filokartie a internet I.

První díl nového seriálu na pokračování si vybral jako první jedny z nejzajímavějších stránek o pohlednicích na českém internetu.

A to stránky jedné začínající sběratelky pohlednic Lenky Bělohoubkové. Jsou to stránky Bučovice a okolí na pohlednicích, které naleznete na http://pohledy.kvalitne.cz. Stránky zaujmou grafikou i obsahem hned na první pohled.

Jelikož filokartie bývá většinou zájmem můžu velmi potěší, když se mezi námi najde i nějaká ta něžná dušička, která se o pohlednice zajímá. V zahraničí je prý žen sběratelek o mnoho více což tvrdí mnoho zdrojů. I u nás je podle mého spousty žen, které sbírají pohlednice. Sice většinou nenavštěvují burzy a schůzky jako muži což je určitě škoda, ale existují a jejich sbírky bývají velmi zajímavé. Viděl jsem velmi rozsáhlou sbírku jedné známé s námětem květiny a na první pohled bylo vidět jak moc o ní autorka pečuje.

Toto není hlavní důvod proč se mi stránky zamlouvají. Doprovodné texty jsou velmi pěkné a dobře se čtou. Stačí jen, když Vám na ukázku přinesu úvodní slovo autorky a jistě tyto stránky pak velmi rádi navštívíte.

Každý člověk má nějakého koníčka, mezi mé koníčky patří sbírání pohlednic. K tomuto koníčku jsem se dostala jaksi druhotně, oklikou. Začala jsem se zajímat o internet a samozřejmě časem jsem chtěla také internetové stránky tvořit. Bydlím v malé obci Mouřínov, který je asi 5 km od Bučovic (okres Vyškov, Jižní Morava). A tak se staly mou první internetovou presentací neoficiální stránky této obce. Začala jsem hledat staré fotografie a pohlednice k tomuto účelu. Později jsem se zaměřila na mé rodiště a to město Bučovice. Časem se tato záliba stala i mým povoláním a tak jak začínaly přibývat pracovní aktivity: stránky dalších obcí, začaly přibývat i pohlednice, bohužel většinou jen zapůjčené na oskenování, takže na těchto stránkách publikuji jen pohlednice, které fyzicky vlastním i když v archívu mám spoustu dalších jen v digitální formě. Nemám moc příležitostí svoji sbírku rozšiřovat, a také zjišťuji, že malé obce měly pohlednic poskromnu, (dokonce v mém bydlišti jsem profesionálně udělanou pohlednici vydala vlastním nákladem až sama), není už vlastně velice co rozšiřovat. Mám ráda památky a na Moravě je hradů a zámků požehnaně, tak jsem začala sbírat i pohlednice těchto památek. Takže na ukázku je zde pár pohlednic různých Moravských hradů. Pokud máte podobný koníček a máte pohlednice na výměnu, nebo na prodej ozvěte se. Zajímám se hlavně o pohlednice Bučovic, Mouřínova, Klobouček, Černčína, Maref, Křižanovic, Letonic, Nevojic, Kojátek, Šardiček, Bohatých (Německých) Málkovic, Pustiměře, Kozlan. Z hradů a zámků hlavně o památky Jižní a Střední Moravy.

Autor: Zdeněk Jindra | 2. 11. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist