Filokartie v České republice - historie a vývoj

Filokartie, sběratelská disciplína zaměřená na pohlednice, má v České republice dlouhou a bohatou historii. Pohlednice byly a stále jsou oblíbeným způsobem komunikace, který se vyvíjel společně s technologickým pokrokem a kulturními změnami. V tomto článku se podíváme na historii a vývoj filokartie v České republice, od jejích počátků až po současnost.

Počátky filokartie v České republice

První pohlednice se v českých zemích objevily koncem 19. století, kdy byly zavedeny jako nový způsob komunikace. Původně měly jednoduchý design, obvykle s obrázkem na jedné straně a textem na druhé straně. První pohlednice byly často ručně malované nebo vytištěné litografií. Zájem o sběr pohlednic začal růst v průběhu první světové války, kdy se staly populárním způsobem komunikace mezi vojáky a jejich rodinami.

Zlatá éra filokartie (1900-1930)

Začátek 20. století je často označován jako zlatá éra filokartie. V této době došlo k výraznému rozvoji tiskárenských technologií, což umožnilo masovou produkci barevných pohlednic. Pohlednice se staly běžným zbožím a byly prodávány v novinových stáncích, knihkupectvích a dalších obchodech. Pohlednice zobrazovaly různá témata, jako například historické události, významné osobnosti, města, zvířata či umělecká díla.

Období socialismu (1948-1989)

V období socialismu zaznamenala filokartie v České republice určitý ústup, především kvůli cenzuře a omezenému výběru motivů. Přesto byly vydávány pohlednice, které propagovaly socialistické hodnoty, zobrazovaly významné stavby, události nebo osobnosti z období socialismu. V tomto období se také začaly vyrábět pohlednice s novými technologiemi, jako například ofsetovým tiskem nebo fotografiemi.

Filokartie po roce 1989

Po pádu komunismu a otevření hranic v roce 1989 zažila filokartie v České republice obnovený zájem. Pohlednice se staly opět oblíbeným způsobem komunikace a suvenýrem pro turisty. Motivy pohlednic se staly mnohem pestřejší a zahrnovaly historické památky, přírodní krásy, současné umění a mnoho dalšího. Výrazný rozvoj počítačové grafiky a tiskárenských technologií umožnil vytvářet pohlednice s vyšší kvalitou a detaily.

Současný vývoj filokartie

V dnešní době, kdy je komunikace především elektronická, si pohlednice stále udržují své místo jako nostalgický a osobní způsob sdělování zpráv a přání. Filokartie se stává stále populárnějším sběratelským koníčkem, a to nejen mezi starší generací, ale i mezi mladšími lidmi.

Sběratelé pohlednic se často zaměřují na určitá témata, jako jsou historické události, umění, architektura nebo osobnosti. Pohlednice se staly také oblíbeným tématem pro výstavy, aukce a veletrhy, které přitahují stále více zájemců.

Filokartie v České republice má bohatou historii a stále se vyvíjí. Pohlednice představují důležitý prvek kulturního dědictví, který zaznamenává dějiny, tradice a vývoj společnosti. Sbírání pohlednic představuje pro mnoho lidí nejen koníček, ale také způsob, jak se spojit s minulostí a udržovat živé vzpomínky na důležité události a místa. Zapojte se i vy do psaní článků pro magazín filokartie.cz.

Autor: redakce | 3. 4. 2023

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist