Osvěta z ministerstva na pohlednicích

Nevím jak současná ministerstva, ale socialistické Ministerstvo lesního a vodního hospodářství ČSR (pro nepamětníky Česká Socialistická Republika) vydávalo pohlednice, za které by se dnes nemuselo stydět ani Hnutí Duha, nebo Greenpeace.

Bezpochyby sloužily k šíření osvěty mezi pracující lid a pionýrskou mláděž velmi netradiční formou - formou satirických pohlednic, což byl odvážný pokus střelby do vlastních řad. Zde je vidět další možný způsob využití pohlednic, kromě klasického a reklamního.

Jsou ve formátu 99 x 147 mm, nesou nadpis nad adresní stranou: CHRAŇ KRÁSU LESŮ, ČISTOTU VOD A OVZDUŠÍ.

Dole pak je psáno: PRO MINISTERSTVO LESNÍHO A VODNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ ČSR KRESLIL NEPRAKTA.

Bylo by jistě zajímavé vědět, jakou formu osvěty používá dněšní ministerstvo životního prostředí a jaké obrázky by byly na dnešních pohlednicích. Například ke stromu přivázaní odpůrci kácení kůrovce na Šumavě s heslem: "Chraňte naše lesy, potravu pro lýkožrouta smrkového!" nebo dav lidí v tělocvičně na rotopedech připojených na dynamo s heslem: "My Temelín nepotřebujeme!"

Doufám, že se nebude pan Neprakta zlobit, když zde ukážu čtyři pohlednice, které se mi dostaly do rukou a zároveň prosím ostatní, kteří by mi mohli říci něco víc o těchto akcích ministerstva. Třeba kdy vlastně byly pohlednice vydány. Já je tipuji na přelom 70. a 80. let minulého století.

1) "Ta voda z řeky se už nedá pít!"2) "Co von může vědět vo naší lásce k přírodě!"3) "Dětem to nejlepší - čistý vzduch!"4) Beze slov.

Autor: Jan Vávra | 27. 11. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist