Rady pro začátečníky V. - Závěr

8) Cesta do zahraničí

Všechny dosavadní způsoby se odehrávaly na našem území a cizí pohlednice jsme kupovali na burzách nebo v antikvariátech nebo měnili v dopisech. Není však třeba žádných prostředníků, vycestujeme-li, můžeme si pohlednice koupit v zahraničí sami. Záleží pochopitelně na tom, kam cestujeme a jaké máme možnosti. Nákup pohlednic můžeme zakomponovat do finančního i časového plánu. Nebo může být koupě pohlednic hlavním důvodem výjezdu. Já osobně jsem už za tímto účelem jela několikrát do Německa.

Zkušenost: Rozhodně by člověk neměl počítat s tím, že když se vydá za "hranice všedních dnů", že tam najde "zlatý důl". Zažila jsem i velké rozčarování, když jsem v celém městě nenašla jediný obchod, kde by měli pohlednice do mé sbírky. A to jsem navštívila stejné město jako v minulosti a zamířila na známá místa. Ale je to jako u nás, místo knihkupectví najdete butik, v obchodním centru je sekce papírnictví zrušena a v trafice naleznete jen mnohdy rádobyhumorné kýčovité motivy s cizími texty. Z toho vyplývá poučení, že jedete-li jen na nákup, je vhodné vymyslet si nějakou alternativu pro takovou cestu - ať už nákupní či turistickou. Aby to nebyla ztráta času, peněz a velké zklamání.

9) Vlastní prezentace - nejlépe na internetu

Chcete-li o sobě dát co nejvíc vědět, musíte zvolit ještě jinou metodu než jen klasickou inzerci či zápis do adresáře. Protože ne každý má možnost uspořádat výstavku, poskytnout rozhovor v časopise nebo dokonce napsat knihu, což jsou způsoby jen pro špičkové sběratele, zbývá prezentace v dnešní době dostupná téměř všem - a tou jsou webové stránky. A jsou vlastně nejvýhodnější, neboť jsou trvalé a můžou je navštívit stovky či tisíce lidí.

Následují dva způsoby na základě doplnění kolegy Homoly:

Zdarma

Ano, i v dnešní době lze získat některé věci bez peněz. Patří mezi ně pohlednice, které byly vydány především za účelem reklamy. Nejznámější jsou patrně FreeBoomerang cards, na kterých jsou ty nejrůznější motivy počínaje lahvinkou nějakého alkoholu, přes kulturní akce až po různé humorné raritky. Bývají k dispozici na stojanech v různých restauračních zařízeních. Pohlednice mohou být určitou formou propagace nebo třeba vstupenkou.

Pošta ve schránce

To je skutečně ten nejklasičtější způsob získání. K tomu byly určeny - aby si lidé na dálku vyřídili vzkazy, pozdravili své blízké, popřáli jim. Bohužel - pro mnohé je dnes jednodušší napsat SMS zprávu na mobil. Ty se však sbírat nedají ...

Závěr

Tady můj "miniseriál" končí. Vím, že byl velmi obecný a pro zkušené sběratele třeba i nudný. Ale jak už jsem na počátku uvedla, stane se, že začínající sběratel/ka je poněkud bezradný a neřeší ještě nějaká odborná hlediska, typy pohlednic, techniky tisku, rarity. K tomu dospěje časem, až bude mít nějaký základ sbírky. A ten musí někde sehnat ... Navštíví-li někdo takový tyto stránky, třeba mu nějaký ten bodík z mého seznamu pomůže.Autor: Jarmila Hrubá | 28. 8. 2006

Komentáře

Malované pohlednice.

Pohlednice

...jakou cenu?

Děkuji autorce

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist