Komentáře ke článku


Různé adresní strany pohlednic aneb Noční můra sběratele

Sbírání pohlednic se lidé většinou věnují proto, aby měli ve chvílích volna zábavu, potěšení a něco nového se dozvěděli. Ale i sběrateli-amatérovi se může stát, že bude postaven před problém "co s ní?". Tedy konkrétně, co udělat s pohlednicí, která má stejnou obrazovou, ale různou adresní stranu. Zařadit či nezařadit do sbírky? Zaevidovat do databáze?
Různé adresní strany pohlednic 451
Vložen: 03. 12. 2007 - 09:07:45
 
Odpovědět
Tak toto je přesně ten článek, kterého jsem se, jako sběratel převážně místopisných pohlednic, nejvíce bál. Nyní bych měl otevřít krabice s "přebytky" a hledat na vyřazených pohledech rozdíly v adresní straně. Zaměřím-li se pouze na Karlovy Vary : hotel Pupp/Moskva/Pupp, náměstí Eduarda Beneše/Leninovo/Divadelní. A těchto případů je jen v Karlových Varech několik. Dále bych mohl uvádět různé popisy stejného pohledu na adresní straně, což souvisí i s jiným číslem "pod známkou". V řadě případů jsou IČP (identifikační číslo pohledu), potřebná pro databázi, právě pod známkou a tudíž nepřístupná. Opravdu nevím, zda se touto cestou vydám. Stačí mi, že na pohledech pořízených ze stejného místa je patrný vývoj města - budovy přibývají, jiné mizí. Nyní třeba doznává podstatné změny pohled od vřídla na Imperiál.
Jaroslav Štorkán


452
Vložen: 03. 12. 2007 - 17:40:14
 
Odpovědět
Díky za reakci. Nechtěl jsem nikoho strašit ani lekat, jen jsem se chtěl podělit o svoji starost - znáte to s tou sdělenou starostí :-) Ať v tom nejsem sám :-)
Petr Zaoral


Zamyšlení 453
Vložen: 16. 12. 2007 - 14:51:55
 
Odpovědět
S očekáváním prohlížím několikrát za den stránky, abych viděl reakci na článek. Ne že bych byl namyšlenec a čekal na pochvalné reakce, tak vysoké mínění o kvalitě svých článků nemám. Chápu také, že na recenzi knihy od vážených kolegů-znalců se moc reakcí psát nedá (ale přinejmenším děkuji by stačilo). Píšu laicky o tom co mě zajímá a doufám že někoho budou moje myšlenky zajímat. Konkrétně téma rozdílných adresních stran by mohlo být zajímavé pro sběratele. Ale vidím, že jsem se přecenil i v této úvaze, když po 14 dnech zareaguje pouze kolega Štorkán (PS díky, i když jsme spíše v mailovém kontaktu, protože zde nikdo nereaguje). Příště tedy zvážím, zda mrhat časem na sepisování, skenování, kreslení a vůbec přípravu, rodina to jistě ocení. Bude trvat nějaký čas, než mě naplní optimismus a nadšení pro věc - hlavně když si vzpomenu na lamentování kolegů-sběratelů na každé burze i zde, že se pro filokartii nic nedělá a jak stoupají ceny. Tím zcela jistě rozproudíme debatu ...
Petr Zaoral


ono muze byt jeste hur 454
Vložen: 17. 12. 2007 - 14:42:53
 
Odpovědět
rozdilna zadni strana je jeste OK. Asi kazdy sberatel se postupem casu dostane do situace, kdy mu predni strana prestane stacit a zacne se podit po tom, co znamenaji ty informace na druhe strane. Zjisti, ze pohlednice byly vydavane v seriich a ze se bezne stavalo, ze v ruznych seriich byly stejne zabery. Az potud je vse OK. Problem nastane ve chvili, kdy se dostane k pohlednicim, ktere jsou od stejneho vydavatele, se stejnym identifikacnim cislem, ale jinou predni stranou. Pokud je pouzit jiny font pisma, da se to jeste brat jako dalsi serie, ale co s pohledy, ktere jsou "temer" stejne. Stejne ev. cislo, font, vydavatel, ale malinka zmena v kompozici fotky. Nemyslim tim jiny vyrez z negativu, pripadne retus, ale uplne jinou fotku. Sam jsem se s tim zatim setkal 2x a pokazde me to dost zaskocilo, protoze pohlednice si bud pamatuju vizualne, ale pri sbirce cca 1800 pohlednic jednoho mesta hlavne pomoci evidencnich cisel z druhe strany. A co ted? Setkal se s tim i nekdo jiny?
Honza


Stereopozorování 471
Vložen: 27. 01. 2008 - 11:21:14
 
Odpovědět
Také bych se přimlouval za článek o stereopozorování pohlednic. Nikdy by mě takováhle věc nenapadla a je to přitom tak zajímavé. Já bohužel na pohlednicích pozoruji jinou věc: Nové pohledy Prahy jsou někdy z negativů z dob socialismu. Nedávno jsem na podobný narazil. Člověka již na první pohled zarazí "historické" oblečení zachycených lidí před katedrálou sv. Víta. Také okénková pohlednice Václavského náměstí se spoustou škodovek a žigulíků nenechá nikoho na pochybách, kdy byl asi originál pořízen.
Tomáš Drábek


číslo na zadní srtaně pohlednic 2299
Vložen: 05. 02. 2013 - 09:16:03
 
Odpovědět
Mám pohlednici a na její zadní straně na místě pro nalepení známky je vytištěno číslo -Om 19229, 05-10-279,014-1587.
Dalo by se prosím zjistit, z jakého roku pohlednice pochází? Moc děkuji za odpověď
Daniel Toms


chybějící postava 2300
Vložen: 05. 02. 2013 - 13:34:51
 
Odpovědět
Na několika pohlednicích , které jsou jinak úplně stejné ,chybí jedna postava
nebo jsou tam úplně jiní lidé.
Myslíte si, že to byl záměr vydavatele
nebo ta osoba nechtěla být na snímku,
takže ji vymazal ?
Eda


Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist