Sokolov - vysvětlení

Datum vydání: 1. 4. 2022


V článku na https://www.filokartie.cz/4-sokolov-r-16-c-132 se zabývá autor Tomáš Homola zmizelým geniem loci partie za kostelem Sv. Jakuba Většího na sokolovském Starém náměstí. Pokusím se (velmi stručně) osvětlit, jak k tomu došlo.

Na konci 2. světové války byl Sokolov, tehdy ještě Falknov, bombardován a přitom byl z největší míry zasažen střed města. V trojúhelníku dnešních ulic Rooseweltova, Rokycanova a Růžového náměstí prakticky zůstala jen uliční fronta budov a to ještě z velké části poničených. Prvotní asanace spočívala ve vybudování parku na místě zbořeniště, do středu prostranství byla přemístěna kašna ze Starého náměstí. V letech 1958/59 byl zbytek domů v Rokycanově a Rooseweltově ulici demolován a nahrazen šesticí panelových domů. Kašna šla zpět na náměstí v r. 1998 (pozor, nejedná se o kašnu se sokolníkem na pohledech p. Homoly!). Nu a na zbývající ploše posléze vyrostly ony zmíněné věžáky. Čí to byl nápad znehodnotit přirozenou výškovou dominantu tohoto zákoutí skutečně nevím, byla to ale doba kdy se děly horší věci.

Pan Homola se pozastavil nad zmizelým geniem loci. Kdyby ovšem měl možnost vystoupat na věž zmíněného kostela a porovnat opačnou stranu náměstí dříve a nyní, zaplakal by nad ztrátou genia loci nejenom jedné partie, ale genia loci celého města. Ono stačí porovnat staré pohledy Falknova s dnešními sokolovskými. To už je ale zase jiné povídání.Autor: Pavel Řehák

Vytištěno ze serveru http://www.infofila.cz