Svastika na pohlednicích

Svastika ... co to je? Slovo - znak - symbol ..? Pojem, který někoho naplňuje štěstím a radostí a jiného zase hrůzou. Pojem, který zajímá lidi všech generací již od pradávna a bude provokovat snad do nekonečna.

Je známo, že tento nejstarší čtyřramenný kříž a emblém má různé názvy: Svatý kříž nebo Sluneční kolo, jak říká hinduismus, jainismus a budhismus, Thorův kříž nazývaný starými germány a nebo Hakenkreuz zneužitý ve II. světové válce Hitlerem. Objevuje se téměř všude na světě pod obecným názvem "svastika". Do dnešních dnů bylo o ní napsáno množství článků a pojednání, ať již to byly rozbory o použití znaku v pravotočivém nebo levotočivém provedení, o jeho grafickém a barevném zpracování, o jeho historii a významu pro jednotlivé kultury nebo o nálezech v chrámech, při objevu Schliemanovy Tróje, mezi šperky nebo i na věcech denní potřeby. Dnes se nám o svastice nabízí i dostatek informací také na internetových stránkách a tak by nemělo smysl se tím zde zabývat. Jen krátce ale připomenu, že snad nejstarší kresba byla nalezena v jeskyni z paleolitu nejméně před 10.000 roky, na střepech v 5. tisíciletí B.C. a ve středověku ji lidé používali zejména v Asii, ale také v Evropě, Africe i v Americe a představovala příznivý a šťastný symbol.

Z historie národa českého víme, že svastikou bylo ozdobeno i roucho, v němž byla pohřbena Sv. Ludmila, zavražděná v Tetíně 16.9.921. Bohužel tento krásný symbol bude už navždy spojen také s nacismem a mnohé kultury jej právě pro jeho zneužití přestaly používat. Např. v Americe pro původní kmeny Navajo, Apache, Hopi a další se stala svastika po II. světové válce symbolem zla a proto nechtěli, aby přišlo neštěstí i do jejich obydlí a do jejich životů. Naopak v některých zemích se používá hákový kříž pro štěstí až do dnešních dnů.

Pro filokartisty asi nebude překvapením, že se svastika objevovala i na pohlednicích a to zejména kolem roku 1900 až 1920. V mé sbírce mám pohlednice pouze s anglickým textem. Jedna z nich (viz. obrázek) podává vysvětlení pro čtyři "L" spojené do kříže: Luck=štěstí, Light= světlo, Love=láska, Life=život.

Jak asi tušíte, svastikou byly zdobeny především pohlední lístky blahopřejné a vydavatelé si na jejich provedení dali záležet stejně, jako na ostatních pohlednicích v této "zlaté době". Často zlacený a nebo stříbřený kříž vynikl v záplavě ostatních barev a navíc jeho protlačování zdůraznilo i krásu tisku. Přání bylo buď heslovité nebo ve stylu krátké básničky a dnes tyto pohlednice můžeme právem řadit mezi kuriozity, zejména, když bylo navíc ještě použito zdobení textilem, různým vysekáváním a dalším nápaditým zvýrazněním. I když těchto pohlednic bylo zřejmě na přelomu minulého století vydáno hodně, na burzách a v aukčních nabídkách je moc nevidíme.

Z našeho (českého) území zatím ve své sbírce pohledy se svastikou nemám žádné. Jen pro úplnost podotýkám, že k nim z pochopitelných důvodů neřadím "hakenkreuz" patřící ke II. světové válce. To je jiný námět. Možná ale někdo z našich čtenářů pomůže tento článek doplnit dalšími informacemi, eventuálně ukázkou pohlednic.

Shodou okolností se mi podařilo získat mj. i pohlednici americké tanečnice Margaret Dale (1876-1972), která se stala průkopnicí nového trendu v taneční choreografii během 50.-60. let. Hrála také v roce 1922 v americkém filmu "One exciting night" a jak můžete na ukázce vidět, na krku má přívěsek-svastiku v levostranném provedení.

Závěrem vám už jen nabízím volný překlad z přáníčka, které bylo zasláno v roce 1915:

...V dávném věku svastika vlastnila magické kouzlo
a chránila majitele proti nebezpečí a škodě.
Tobě ať přinese jen dobrá přání a životní sílu. Obojí si po celý život drž!
Hlavně v tento den a v tuto hodinu!

Pěkné, viďte. Škoda, že se kouzlo starodávného kříže lidskou zlovůlí zničilo. Ale to je již o něčem jiném ...

Mějte se moc pěkně a nebuďte smutní mým závěrem. Pohlednice je přece dokument doby. Pokud vás toto zajímavé téma zaujalo, budu se těšit na vaše komentáře.



Autor: Květuše Veselá | 1. 11. 2007

Komentáře

Komentář

šokující

super

kniha o Svastice

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist