Vůně dálek

Při brouzdání sítí jsem narazil na německé stránky www.schloemp.de které se zajímají mimo jiné i o pohledy. Mají rozsáhlou galerii zajímavých míst rozdělenou na tři sekce. Zámořské kolonie, například: Togo, Samoa, Guiana, Kongo, Ceylon Severní Afrika a jiné. Další menší sekce je věnována Německu a třetí poslední celému světu. Může nás potěšit, že na jedné pohlednici, pod Rakouskem(Österreich), je i Praha - Celkový pohled na Hradčany, 1914.

Je zajímavé, že většina pohlednic má známku a razítko na přední, obrazové straně a to kdekoliv, třeba i dole vprostředku. Hodně jsem o tomto způsobu umístění známky četl, hodně slyšel, málo viděl, až teď sleduji, že nešlo o žádný výjmečný jev. Proč tomu tak bylo ale nevím.

Předpokládám, že v té době nebyla stanovena žádná pevná norma o umisťování známky, protože se razítkovalo ručně a bylo to tedy v celku nepodstatné. Je ale zajímavé, že se známky na přední straně objevují ještě i po roce 1930. Myslím, že v těchto letech bylo již dávno stanoveno místo na vylepení známky.

Všem galerii doporučuji, jde o nádherné pohlednice do 30. let minulého století a především ty ze zámořských kolonií dokáží zavanout vůní dálek a dýchnout kouzlem starých časů. I když můžeme jen teskně ronit slzy nad tím, že tyto nádhery nemáme ve své sbírce doma in natura.Autor: Jan Vávra | 23. 12. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist