Vznik a vydání čtyřarchového Národopisného betlému od Marie Fischerové-Kvěchové

Národopisný betlém od malířky Marie Fischerové-Kvěchové (1892-1984) patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším vystřihovacím betlémům už po několik generací. Autorka ho vytvářela s láskou, navštěvovala různé části Čech, Moravy i Slovenska, kde studovala a malovala si kroje do svých náčrtníků. Najdeme zde kroje z Chodska, Plzeňska, Moravského Slovácka, Valašska, Vlčnova i z různých částí Slovenska.

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Betlém vznikal po druhé světové válce, bohužel však nebyl vydán, protože po roce 1948 přišla dlouhá doba, kdy malířka nesměla vydávat svou tvorbu. Národopisný betlém vyšel poprvé tedy až v roce 1958 ve vydavatelství a nakladatelství Lidová demokracie – Síň umění v Praze. Byl vytištěn ofsetem Severografia, n.p. závod 4 Červený Kostelec na tenkém papíře 34 x 45 cm na čtyřech arších, přelepený páskou s plánkem a návodem k sestavení jesliček a s popisem 58 figur. Náklad tohoto prvního vydání byl 20 000 kusů, cena 6,30 Kčs. Pro velký zájem byl hned v roce 1959 vydán stejným nakladatelstvím a ve stejné tiskárně znovu. Další vydání betlému bylo v roce 1969 nakladatelstvím ČSL Lidová demokracie – Vyšehrad v Praze 2. Vytiskla ho ofsetem Severografia, národní podnik, provoz 41 Nové Město nad Metují, tentokrát na tvrdém papíře. Náklad neuveden, cena 7,- Kč. V 90. letech byl tento betlém vydán pod názvem Krojový betlém nakladatelstvím MiŠ, Nekvasilova 166, Praha 8. Vytiskl GRAFIATISK a.s., Děčín, ve stejné podobě, náklad ani cena neuvedeny. Naposledy vyšel tento betlém v roce 2008 pod názvem BETLÉM v „sešitovém vydání“, rozměr 44 x 33 cm, tj. tři přeložené velké lesklé archy sešité dvěma sponkami. Z toho na vrchním archu, který slouží jako desky, je na béžovém podkladu natištěn celý vystříhaný a sestavený betlém, na zadní straně archu je opět seznam všech 58 figurek, návod a plánek sestavení. Figurky tohoto betlému jsou zmenšené oproti předešlým vydáním. Prodejní cena je 179,- Kč, náklad neuveden. Tento betlém vydalo nakladatelství Ladislav Horáček – Paseka v Praze a Litomyšli, vytiskla tiskárna FINIDR, s.r.o., Český Těšín.

Historie vzniku tohoto betlému byla konzultována s vnučkou autorky, paní Helenou Kratochvílovou, a se sběrateli papírových betlémů.

Josef a Hana Hánlovi Nový Hrádek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázek

Kliknutím zobrazíte větší obrázekAutor: Josef a Hana Hánlovi | 30. 3. 2011

Komentáře

Vznik a vydání čtyřarchového Národopisného betlému

dotaz

dotaz

RE: dotaz

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2020 Filokartie.cz
ISSN 1214-4231
TOPlist